Uudiskiri 2024

Head ENUTi sõbrad, toetajad ja partnerid!

Aitäh kõigile toetuse ja huvi eest! Käesolevaga saadame kiire ülevaate meie selle aasta tegevustest. Oled alati oodatud meie sündmustest osa saama!

ENUTi projektid 2024

Parema tuleviku nimel: ENUT ja partnerid edendavad soolist võrdõiguslikkust (2022-2024)

Detsembris sai otsa meie 3-aastane strateegilise partnerluse projekt Võrdsuspoliitika osakonnaga (algul Sotsiaalministeerium, 2023. a teisest poolest Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium). Täname osakonda ja mõlemat ministeeriumit toetuse, kaasamise ja hea koostöö eest!
Projekti raames toimusid tavapärased ENUTi kevadkonverentsid, sügisesed naiste ettevõtluse konverentsid ning suvekoolid koostöös heade partneritega PAREst, ELVLst, Meeste Garaažist ning  BPW Estoniast. Kuid haarasime ka teisi teemasid nagu töökius, Naised poliitikas ja Naised ja sport — kui tunned, et need teemad kõnetavad Sind, siis ootame kaasa mõtlema ja tegutsema, sest kavatseme nendega jätkata ka tulevikus.
Kõikide strateegilise partnerluse raames toimunud sünmuste materjalide ja salvestustega saad tutvuda klõpsates ülal projekti nimel ning valides sealt alt Sind huvitava sündmuse.
Oleme täiendanud ka meie kodulehte erinevate teemade osas. Kui Sa ei leia Sind huvitavat infot või arvad, et midagi peaks veel põhjalikumalt käsitlema, siis kirjuta meile enut@enut.ee.

Soostereotüüpideta haridus = võrdsemad ja avaramad võimalused noortele (2022–2024)

Projekti toetas Aktiivsete Kodanike Fond. Fondi doonorriikideks on Norra, Island ja Liechtenstein, Eestis koordineerib fondi programme Avatud Eesti Fond.
Aprillis lõppes meie projekt, millega juhtisime tähelepanu soostereotüüpidele õpikutes ning koostöös Eesti Kirjastajate Liidu ja Eesti Haridusfoorumiga koolitasime õpetajaid soostereotüüpe märkama ning neist hoiduma ning töötasime välja juhendmaterjali õpikute koostajatele soostereotüüpide vältimiseks ning nende mõjust tüdrukute ja poiste enesetajule ning eriala- ja kutsevalikutele.
Ülevaated projekti sündmustest ning viited valminud materajlidele leiad projekti alt.
Soolise võrdõiguslikkuse edendamisega haridusvaldkonnas, nii kooli- kui kõrghariduse tasemel jätkame kindlasti ka tulevikus.

Euroopa traumaatiline mälu – naispagulased ja suurpõgenemine 1944

Koostöös uue toreda partneri Tammepuu Eesti Klubiga jätkasime teemat Naised, rahu ja julgeolek, seekord siis 1944. aasta suurpõgenemise fookuses. Lisaks erinevatele konverentsidele ja seminaridele, mis seda teemat käsitlesid oli meil võimalus vene keelde tõlkida meie raamatu Carrying Linda’s Stones kaks peatükki, mis on kättesaadavad ka ENUTi kodulehe vene keelses versioonis.
Projekti rahastas Euroopa Liidu CERV programm.

Uued võimalused naistele ja noortele Ukraina Kirovogradi regioonis (2024-2025)

Eriti hea meel on selle projekti üle, kus saame jälle koostööd teha oma heade Ukraina partneritega Kirovogradi regioonist. Projekt keskendub naiste ettevõtluse arendamisele ning toetab Ukraina kutseharidusreformi kohalikul tasandil (ettevõtluskoolituse õppekava ja mooduli väljatöötamise õppematerjalide ning piloteerimise kaudu) ning annab hoogu ja tuge ka naistele ajakirjanikele kõige regioonis toimuva positiivse kajastamisel.
Ukraina naisettevõtjate visiit toimus novembris 2024, järgmisel aastal loodame võõrustada veel kaht gruppi. Aitäh heale partnerile PAREle, kes oma podcastis võttis kajastada Ukraina naiste olukorda tagalas.
Projekti toetab EstDev.

Together We Preserve Our Future (2024-2025)

See on teine projekt, mille käivitumise üle on ääretult hea meel. Projektile eelnes 4 aastat vabatahtlikke kohtumisi ning siin suur tänu eestvedajale i.d.a.-Dachverband e.V. c/o DENKtRÄUME Saksamaalt, kes võttis oma südameasjaks koondada feministlikud mäluorganisatsioonid üle Euroopa, et arendada koostööd ning vahetada kogemusi ja materjale. Lõpuks saime ka rahastuse Erasmus+-st ning käima läks üle-Euroopaline töövarjude ja võrgustiku loomise projekt.
Väga loodame, et sellest projektist kasvab välja järjepidev koostöö ning infovahetus feministlike raamatukogude ja arhiivide vahel.

Soolise kallutatuse vähendamine naiste karjäärivalikutes (2024-2025)

Projekti eesmärgiks on luua toetav keskkond naiste võimestamiseks ja soospetsiifiliste paradigmade murdmiseks karjäärivalikutel.
Fookusgruppidest saadud sisendi põhjal valmib juhendmaterjal soolise segmenteerumise vähendamiseks hariduses ja ettevõtluskoolituses, toimuvad koolitused haridustöötajatele ning toimuvad õppevisiidid Eestisse ja Norrasse.

Tule vabatahtlikuks

2024. aastal lõpetas Töötukassa kahjuks oma vabatahtlike programmi, mille raames me oleme ENUTi tegevustesse kaasa saanud palju toredaid inimesi. Seega — kui sa tunned, et SVÕ teema Sind kõnetab, sul on aega, tahtmist ja ideid, siis tule meiega kaasa sel vahval teekonnal.

Raamatukogu

Jälle on täiendust saanud meie raamatukogu, lisandunud on mitukümmend nimetust füüsilisi raamatuid ning oleme lisanud materjale ka digikogusse.
Tuletame meelde, et ka Sina saad kaasa rääkida, milliseid materjale peaksime soetama. Kui arvad, et meie raamatukogus võiks olla mõni teavik, mida meil veel ei ole, siis saada meile tellimissoovitus e-postile enut@enut.ee


Eda Sepp
15.08.1935–23.01.2024

Eda Sepp oli Eesti taasiseseisvuse algusaastatel üks ENUTi asutamise initsiaatoreid ja selle esimese juhatuse liige. Veel enne MTÜ Eesti Naisuurimus- ja Teabekeskuse ametlikku registreerimist 1997. aastal tegutses ta mitu aastat Kanadas, et panna alus sotsiaalteaduslikke materiale, sh soouuringuid sisaldavale raamatukogule, millest sai ENUTi oluline osa. Eda tegeles nii raamatute valimise-saatmise kui ka selleks vajalike rahaliste vahendite ja abiliste leidmisega. Need raamatud jõudsid Eestisse väga õigeaegselt: oli suur teadmishimu, kuid puudusid vahendid erialaraamatute muretsemiseks.