Pressiteade: alaealiselt seksi ostmine muutub lõpuks kuriteoks

Pressiteade

21. november 2013
Anvelt: alaealiselt seksi ostmine muutub lõpuks kuriteoks

Riigikogu võttis täna 88 poolthäälega vastu sotsiaaldemokraatide ja valitsuse koostöös sündinud seaduse, mis muudab alaealiselt seksi ostmise kuriteoks.

„Karistusseadustiku muudatused aitavad üheselt kaasa prostitutsiooni ja inimkaubanduse vähendamisele. Mul on hea meel, et sotsiaaldemokraatide poolteist aastat vana algatus pälvis lõpuks ka valitsuskoalitsiooni toetuse,“ ütles õiguskomisjoni liige Andres Anvelt.

Tema sõnul peaksid karistusseadustiku karmimad sätted kahandama oluliselt prostitutsioonile kaasatud ja ahvatletud noorte inimeste arvu. „Mitmete uuringute ja ka ekspertide arvamuste kohaselt on suur osa prostitutsiooniga tegelevatest täiskasvanutest asunud oma keha müüma juba alaealiselt, mistõttu on oluline vähendada nõudlust sellise tegevuse suhtes,“ märkis Anvelt.

Alla 18-aastaselt seksi ostmise kriminaliseerimise kannab Anvelti väitel ka ennetavat iseloomu, sest hirm karistuse ja avaliku hukkamõistu ees pärsib kuritegelikku ostusoovi ning paneb nii mõnegi loobuma soovist osta alaealiselt seksi.

Isikut, kes on nooremale kui 18-aastasele isikule või teda kupeldavale isikule pakkunud tasu selleks, et astuda temaga suguühtesse või rahuldada muul viisil sugulist kirge, saab edaspidi karistada kuni kolmeaastase vanglakaristusega. Alla 14-aastastelt seksiteenuse ostmine võib aga kaasa tuua lausa viieaastase vanglakaristuse.

„Karistatavaks muutub ka igasuguse alaealiselt prostitutsioonile iseloomuliku teenuse ostmine. Näiteks see, kui ostja soovib sugulist kirge rahuldada kas visuaalselt või interneti teel, lubades alaealisele sellise tegevuse jälgimise või mõnel muul moel kaasaaitamise eest tasu,“ selgitas Anvelt.

Alaealiselt prostituudilt teenuse ostmine on kriminaliseeritud enamikes Eesti lähiriikides ehk siis Soomes, Rootsis, Leedus, Norras ja Taanis.

Täiendav info:
Andres Anvelt
5247747