Küsimused Kaja Kallasele kui Euroopa Parlamendi saadikule olid osa seminarist „Valimiste aasta: naised Eesti ja Euroopa poliitikas“ 8. märtsil 2019 Tartus
Kas kandideerimine Euroopa Parlamenti ja töö seal on naispoliitiku jaoks teistsugune kui Riigikogus?
Ma ei oska vastata, kas kandideerimine on naispoliitiku jaoks kuidagi teine kui meespoliitiku jaoks. Aga kampaania ise on muidugi teistsugune, ka töö on teistsugune. Euroopa teemad on kaugemad ja inimesed tahavad ikka rääkida peamiselt sisepoliitikast. Euroopa Parlamendi töös sai selgeks see, et pole väga arvestatud sellega, et seda tööd teevad ka naised, kel on väikesed lapsed.
Mida saab saadik ära teha EP-s erinevates valdkondades?
Minu üllatuseks üsna palju. Kui olla mingi teema raportöör või variraportöör, siis sõltub sellest inimesest palju, milliseks kujuneb Euroopa Parlamendi positsioon mingis konkreetses küsimuses või konkreetses õigusaktis.
Millised on koostöövõimalused EP erinevate fraktsioonide (nende naisliikmete) vahel?
Minu arvates taandub kõik taandub konkreetse liikme keele ja suhtlusoskusele. Mida rohkem inimestega suhtled, olgu need mehed või naised, seda suuremad võimalused koostööks, ei oskaks kuidagi välja tuua eraldi koostöövorme.
Mida saab naiste õiguste ja heaolu jaoks Euroopa Parlamendis ära teha?
Peab mõtlema selle peale, et kuidas seda tööd praemini ühendada sellega, et naistel on ka lapsed ja sellega arvestataks. Kuna mina olin Brüsselis koos oma väikese lapsega, siis tundsin pidevalt, kuidas sellega ei arvestatud ja see oli väga raske. Seda peaks rohkem arvesse võtma reeglite jäikusel jms, et on ka noori vanemaid, kelle lapsed on Brüsselis kaasas.
Kuidas saab naiste osalust, õigusi ja heaolu Eesti poliitikas edendada?
Ma arvan, et naiste heaolu saab parandada sellega, et on järjest enam naisi, kes osutuvad valituks, et neid esindada. Siis on naistel ka head eeskujud ning naiste huvid on paremini kaitstud. Neil Riigikogu valimistel tegid naised väga head tulemused ja neid osutus valituks kõigi aegade suurim arv, mis on kindlasti samm selle poole, et tulevikus oleks neid seal juba 50%.