Süüria rahukõnelustesse naised panustada ei saa

A general view shows US Secretary of State John Kerry (4th L, seated), French Foreign Minister Laurent Fabius (4th R) and other leaders at the start of the ministerial meeting on Syria at the Quai d'Orsay, Ministry of Foreign Affairs, in Paris on December 14, 2015. / AFP / POOL / MANDEL NGAN (Photo credit should read MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

Pildil USA riigisekretär John Kerry (vasakult neljas, istumas), Prantsusmaa välisminister Laurent Fabius (neljas paremalt) ja teised liidrid Süüria konflikti lahendamiseks kokku tulnud ministrite kohtumisel Quai d’Orsay’s, Prantsuse Välisministeeriumis Pariisis 14. detsembril 2015 / Foto: AFP / POOL / MANDEL NGAN (MANDEL NGAN/AFP/Getty Images)

USA riigisekretär John Kerry kohtus 14. detsembril Pariisis ministritega Prantsusmaalt, Suurbritanniast, Saksamaalt, Itaaliast, Saudi Araabiast, Araabia Ühendemiraatidest, Jordaaniast, Qatarist ja Türgist arutamaks Süüria kriisi lahendamise võimalusi. Vaadates ülalpool asuvat fotot aga on näha, et naised selle laua taga sõna ei saa – nimelt ühelgi mainitud riikidest ei ole naissoost välisministrit.

2012. aastal tehtud raportis, mis uuris naiste osalust rahukõnelustes, nentis ÜRO, et 31 suuremast rahuprotsessist aastatel 1992-2011 olid vaid 4% olid allkirjastatud naiste poolt, ning et 2.4% rahukõneluste juhtidest, 3.7% tunnistajatest ja 9% läbirääkijatest olid naised.

Raportis lisatakse, et naiste väike esindatus rahukõnelustel on veelgi murettekitavam kui mujal otsustavates ametites, kus meeste-naiste osakaal on siiski tasapisi tasakaalustumas. Naiste strukturaalne eemalejäetus rahukõnelustest tähendab ka vähemat tähelepanu probleemidele, mis puudutavad eelkõige naisi, nagu näiteks naistevastane vägivald ja naiste kodanikuõigused.

Loe artiklit täismahus inglise keeles: http://nytlive.nytimes.com/womenintheworld/2015/12/14/no-women-seated-around-the-table-at-syria-talks-in-paris/