Ukrainlaste õppevisiit Tallinnas 2024. sügisel

18.-22. novembril 2024 külastas meid grupp Ukraina naisettevõtjaid ja ajakirjanikke, et tutvuda Eesti ettevõtluskeskkonnaga, meie digiriigi saavutuste ja väljakutsete, ettevõtlushariduse jmt. Õppevisiit toimus projekti “Uued võimalused naistele ja noortele Ukraina Kirovogradi regioonis” raames.

Kui vanadel headel aegadel sai Kiievist Tallinnasse kolme tunniga, siis nüüd võttis marsruudi Krõpõvnitsk-Lviv-Varssavi-Tallinn läbimine bussi, rongi ja lennukiga ligi 40 tundi. Kui nad siis esmaspäeva õhtupoolikul kohale jõudsid, siis paljuks muuks, kui end hotellis sisse seada ja õhtusöögile minna aega ei jäänudki. Täname restorani MEKK sooja vastuvõtu eest!

Teisipäeval, 19. novembril sai tegevus hoo sisse – päev oli pühendatud erinevate organisatsioonide külastusele Ülemiste linnakus. Päev algas visiidiga E-Estoniasse, kus grupp sai ülevaate Eesti e-riigi toimimispõhimõtetest ja ID-kaardi võimalustest.

E-Eesti. Petra inspireeris mind mõtlema võimaluste üle mulle ja mu abikaasale (IT-valdkonnas) pärast sõda. Mitte ümberasumine, vaid koostöö. See oleks suurepärane: võimalused ja riik tunduvad mulle väga… soojad. 

Mulle meeldis väga visiit E-Estoniasse – kõneleja selgitas ID-kaardi toimimist väga täpselt ja detailideni.

Seejärel kohtusime Silver Kelguga, kes andis ülevaate Ülemiste linnaku ideest, tekkeloost ja arenguplaanidest.

Silveri lahkel juhtimisel siirdusime edasi Ülemiste Tervisemajja 2, et tutvustada Eesti meditsiinikorraldust ja -võimalusi. Suured tänud Kristel Amjärvele ekskursiooni läbiviimise ning põhjalike selgituste eest.

Väga muljetavaldav oli meditsiinikeskuse külastus. See oli nagu kosmos!

Pärast kosutavat lõunasööki MONAs jagunes meie grupp kaheks. Grupijuht Viktoria koos eestipoolse projektijuhiga läksid külla meie partneritele PAREs, et salvestada podcast Ukraina olukorrast, naiste tegevusest tagalas rinnet toetamast ning käimasolevast projektist. Podcasti saab kuulata SIIN.

Grupi teine pool läks kuulama EEK Mainor ettevõtlusmooduli juhi Janek Popelli esitlust ettevõtlusõppe korraldamisest Mainoris.

Väga põnev oli käia koolis, kus õpivad noored ettevõtjad, kuulata programmi ja saada teada, kuidas toimub ettevalmistus ja õpetamine.

Ühiselt kokku saime Vabaduse platsil, kus toimus täiemahulise sõja 1000. päeva küünlasüütamise tseremoonia. Ukraina naised olid väga liigutatud Eesti ja eestlaste jätkuvast ja vanukmatust toetusest.

INIMESED! INIMESED ON VÄGA SÜDAMLIKUD! Tekkis tahtmine kõiki kallistada, aga püüdsin ennast tagasi hoida.

Õhtu lõpetas kohtumine Junior Achievemanti eestvedaja Epp Vodjaga, kes küll kahjuks oli ootamatult haigeks jäänud ega saanud füüsiliselt kohale tulla, aga tänu kiirele ümberkorraldusele ning tänapäevastele tehnilistele lahendustele õnnestus kohtumine siiski hästi.

Ka kolmapäev, 20. november oli meil väga tihe päev. Vaatamata tugevale tuulele ja lörtsile olid meie ukrainlased rõõmsad ekskursiooni üle Tallinna vanalinnas, mida viis läbi kohalik giid Tatjana Stytsko ukraina keeles. Meeleolusid vanalinna ekskursioonist annab parimini edasi see postitus: https://www.facebook.com/marina.kotsyura/posts/pfbid02kyxxCwNpmQeLvKRjy8pY56kf9CZnhpPmij1ak5MWHC5KqCNbXRi1Ng9hqRaQFuqRl

Keskpäeval sisenesime Riigikokku, kus eks-sotsiaalminister ja praegune Riigikogu Eesti-Ukraina sõprusrühma ase-esimees Tanel Kiik tegi ekskursiooni Riigikogus, rääkis meie ajaloost ja Ukraina toetamisest.

Parlamendi külastus – mind väga mõjutas selle ligipääsetavus, lihtsus ja Ukraina toetamine.

Järgnes külastus ENUTi raamatukokku, kus tutvustasime oma projekte erinevates valdkondades. BFMst tuli rääkima Mart Soonik, kes andis meie grupile isiklikke ja suunatud näpunäiteid, kuidas ettevõtlusalast kommunikatsiooni parendada. Samuti oli tal enda kogemusest häid näiteid ajakirjanikele meie grupis.

Kolmapäeva viimaseks kohtumiseks oli kokkusaamine meie partneri Eluliini kontoris, kus meie külalistel oli võimalus kokku saada nii sõja ajal kui enne seda siia emigreerunud Ukraina naistega, kellest mõnedki on siin ettevõtlusega alustanud. Me olime enne visiiti veidi mures, kas sellised kokkusaamised on mõlemalt poolt ikka oodatud ja soovitud, kuid tagasiside näitas midagi muud:

Tahaksin kohtumisi ettevõtjatega, kes on pärit Ukrainast ja teevad äri Eestis (eriti Tallinnas). Oleks huvitav saada rohkem teavet äriregistreerimise mehhanismide ja rahastamise kohta.

Tahaksin kohtumisi ettevõtjatega, kes on pärit Ukrainast ja teevad äri Eestis (eriti Tallinnas). Oleks huvitav saada rohkem teavet äriregistreerimise mehhanismide ja rahastamise kohta.

Kogu neljapäevase päeva veetis meie Ukraina grupp ENUTi korraldatud konverentsil “Hoogu naisettevõtlusele 2024“, kus neile tõlgiti kõik ettekanded ukraina keelde ning kus neil oli võimalus esitleda oma tooteid ning suhelda Eesti naisettevõtjatega. Ukraina-poolne projektijuht Viktoriia Talaschkevitch andis ka ülevaate Naistest ettevõtluses Ukraina tagalas ja rinnet toetades.

Reedel, 22. novembril kohtusime veel põgusalt tagasisideks ning edasisite projektiplaanide arutamiseks ning õhtul asusid meie ukrainlased jälle pikale teekonnale koju, kuhu nad õnneks ilma suuremate vahejuhtumiteta lõpuks ka jõudsid.

Täname kõiki eksperte, kes meie ukrainlastele esinesid, kõiki kohti, kes meid lahkelt võõrustasid ja vastu võtsid! Hakkame tegema ettevalmistusi järgmise grupi vastuvõtuks kevadel 2025.