Projekti eesmärk
- Võrdsus ja võrdne kohtlemine.
- Ettevõtluskeskkond, jätkusuutlik ja kohanemisvõimeline valitsemine.
Üldeesmärk: Luuakse toetav keskkond naiste võimestamiseks ja soolise kallutatuse murdmiseks karjäärivalikutes.
Täiendavad eesmärgid:
- Sooliste küsimuste lõimimine ettevõtlusharidusse, karjäärinõustamisse ja ettevõtluse edendamisse.
- Norra parimate praktikate rakendamine Eestis, et edendada naiste võimestamist hariduse ja ettevõtluse kaudu.
- Praktilise juhendi koostamine ja väljaandmine.
Projekti kestus
- oktoober 2024 – 30. aprill 2025
Partnerid
BPW Follo, kontakt: Anna Halvorsen, esinaine, anna@tax-return.no, https://www.facebook.com/bpwfollo/
Projektijuht: Riin Ehin
Taust
Ettevõtluse- ja juhtimise tipp-positsioonides naiste osakaalu osas jääb Eesti märkimisväärselt maha parimatest riikidest. Poliitilisel tasandil puuduvad strateegiad või toetavad meetmed naiste ettevõtluse ja võimestamise jaoks. 2024. aastal moodustavad naised vaid 15% juhtidest ettevõtetes, mille käive ületab 10 miljonit eurot ja kus on rohkem kui 10 töötajat. Eestis asutatud ettevõtetest vaid 27% on loodud naiste poolt.
Kantar Atlase 2020. aasta uuring näitab, et umbes 38% meestest soovivad alustada oma äri, samas kui naiste seas on see näitaja vaid 26%. Erinevus algab ambitsioonist, mis tähendab suurelt mõtlemist, julgeid valikuid ja eesmärkide saavutamist. See aga ei teki iseenesest, eriti naistel, kes soovivad valida traditsioonidest erinevaid karjäärivalikuid, näiteks juhtimist või ettevõtlust. See on suuresti tingitud soolistest normidest ja traditsioonilistest soorollidest. Kui soovime suurendada naiste arvu juhtivatel kohtadel ja ettevõtluses, tuleb murda soolist kallutatust karjäärivalikutes. Me vajame tüdrukuid/noori naisi, kes usuvad, et „nad suudavad seda teha“.
Võimestamise algus
Naiste võimestamine peab algama juba varases lapsepõlves ning jätkuma õpingutes kõikidel haridustasemetel. Tüdrukute/noorte naiste toetamiseks mittetraditsiooniliste karjäärivalikute tegemisel tuleb haridusse, karjäärinõustamisse ja ettevõtluse edendamisse lisada sooline perspektiiv ning oskused soolise kallutatusega toimetulekuks. Seda saab teha, pakkudes võtmetegijatele vajalikke teadmisi, oskusi ja juhiseid.
Sellised juhised saavad täiendama ENUTi 2024. aasta kevadel lõppenud EMP toetatud projekti raames koostatud “Metoodilisi juhiseid õpikute koostajatele ja õpetajatele sooliselt neutraalsete õppevahendite loomiseks”.
Miks just Norra?
Norra on soolise võrdsuse majakas, näidates, mida on võimalik saavutada, kui naiste potentsiaal on täielikult realiseeritud. Norra määras esimese soolise võrdõiguslikkuse ombudsmani 1980ndatel. 2005. aastal rakendas Norra seaduse, mis nõudis börsil noteeritud ettevõtete juhatustes vähemalt 40% naiste osakaalu. Norra on edukalt rakendanud sooliselt tundlikku haridust, pakkudes noortele tüdrukutele ja naistele tuge ning võimestamist.
Projekti toetab
Euroopa Majanduspiirkonna ja Norra finantsmehhanismidekahepoolsete suhete fond